GÜNDEM SİYASET EKONOMİ BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT MEDYA YAŞAM TÜMÜ
İşçiler Ücretli İzne Çıkarılsın...
İşçiler Ücretli İzne Çıkarılsın...
Koronavirüs Ekonomiyi Durma Noktasına Getirdi...
Koronavirüs Ekonomiyi Durma Noktasına Getirdi...
İstanbul Valiliği Önlemleri Artırdı...
İstanbul Valiliği Önlemleri Artırdı...
Vatandaşlar Koronavirüse Ne Kadar Hazırlıklı?
Vatandaşlar Koronavirüse Ne Kadar Hazırlıklı?
14 Aralık 2019 Cumartesi - 15:50

Gülbaba'dan Asgari Ücret Reçetesi...

Öz Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Baki Gülbaba, Asgari ücret görüşmelerinden, yeni gelir vergisi düzenlemesine, toplu iş sözleşme sürecinden çalışma hayatının sorunlarına kadar Emekçiteri’ne samimi açıklamalarda bulundu.

Gülbaba dan Asgari Ücret Reçetesi...

Öz Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Baki Gülbaba, Asgari ücret görüşmelerinden, yeni gelir vergisi düzenlemesine, toplu iş sözleşme sürecinden çalışma hayatının sorunlarına kadar Emekçiteri'ne samimi açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretle ilgili çözümün çok kolay olduğunun altını çizen Genel Başkan Gülbaba, “Asgari geçim indirimini(AGİ) asgari ücretin dışına çıkarır bir de asgari ücretten vergi almazsanız sorun temelden çözülecektir. Ayrıca asgari ücret tespit komisyonunun yapısı ve tespit kriterleri nesnel değildir. Milyonlarca insanın örgütlenemediği ülke koşullarında asgari ücretin doğru tespit edilmesi hayati derecede önemlidir. Ancak bu olmamaktadır. Bugünkü asgari ücret açlık sınırının altındadır, açıkçası eğer felsefe değişmezse yeni ücret de böyle olacaktır” dedi.

EMEKÇİTERİ/RÖPORTAJ

ASGARİ ÜCRET VERGİLENDİRİLMESİN

1-Gündemin sıcak konusu Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri başladı. Yaklaşık 10 milyon asgari ücretlinin gözü bu görüşmelerde. Bu görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkacağını bekliyorsunuz? İdeal ve tatmin edici bir asgari ücret sizce nasıl belirlenmeli ve ne kadar olmalıdır?

Bizim ülkemizde asgari ücret, yeni işe girenlerin değil neredeyse tüm çalışanların bir biçimde etkilendikleri ücrettir. Resmi rakamlar asgari ücretle çalışanların on milyon olduğunu söylese de rakam çok daha fazladır ve hatta kayıt dışı çalışanlar dikkate alındığında asgari ücretin altında ücretle çalışanlar azımsanamayacak orandadır. Asgari ücretle ilgili her yıl sahnelenen; reel ekonomik parametrelerden daha çok ücretlerin baskı altına alındığı bir durum söz konusudur. Lafı hiç uzatmadan söylemek gerekirse çözüm çok kolaydır. Asgari geçim indirimini(AGİ) asgari ücretin dışına çıkarır bir de asgari ücretten vergi almazsanız sorun temelden çözülecektir. Ayrıca asgari ücret tespit komisyonunun yapısı ve tespit kriterleri nesnel değildir. Milyonlarca insanın örgütlenemediği ülke koşullarında asgari ücretin doğru tespit edilmesi hayati derecede önemlidir. Ancak bu olmamaktadır. Bugünkü asgari ücret açlık sınırının altındadır, açıkçası eğer felsefe değişmezse yeni ücret de böyle olacaktır.

GÜÇLÜK ÇEKEN İNSANLARDAN VERGİ ALMAK HAKSIZLIKTIR

2-TBMM’de vergi ile ilgili yeni bir düzenleme var. Öz Büro İş Sendikası olarak yeni vergi sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz beklentileriniz neler?

Yeni vergi düzenlemesi ile ilgili olarak ilk söyleyeceğimiz şey adil bir düzenlemenin yapılmasıdır. Çalışanlardan kesilen vergi oranlarının çok yüksek olduğu tartışılmaz bir gerçekliktir. Verdiği vergi ile geliri arasında oransal bir ilişki kurulduğunda, bordroluların verdiği verginin hiçbir kesimle kıyaslanmayacak ölçüde olduğu yadsınamaz. İşçi ve memurların, sermaye sahiplerinden daha fazla vergi verdikleri ortadır. Dolaylı ve dolaysız vergi konusunda bordrolulara haksızlık edilmektedir. Yeni vergi düzenlemesinde hem milli gelirin paylaşımı hem de bütçenin hangi kalemlerden oluşacağı ve nerelere harcanacağı konusu birlikte ele alınmalıdır. Geçinme güçlüğü çeken insanlardan bu oranda vergi kesiliyor olması haksızlıktır.

SORUN ÜRETEN VE ÇOĞALTAN NEGATİF BİR DURUM SÖZ KONUSU

3-İşçiler için toplu iş sözleşme süreci devam ediyor. Öz Büro İş Sendikası olarak daha çok nerelerde örgütlüsünüz, örgütlü olduğunuz kurum ve kuruluşlarda toplu sözleşme süreci nasıl ilerliyor, anlatır mısınız?

Öz Büro İş Sendikası olarak daha çok kamuda örgütlü bir sendikayız. Özel sektörde örgütlenmenin güçlüğü ortada. İnsanın ve emeğin göz ardı edildiği hepimizin bildiği bir şey. On iki milyon çalışanın sadece yüzde onunun örgütlü olduğu düşünülürse toplu iş sözleşmelerinin ne denli sıkıntılı geçtiği ortaya çıkacaktır. Türkiye çalışma yaşamında ve Türkiye sendikal hareketinde maalesef aklın, bilimin, reelin değil farklı ilişkilerin yaşanıyor olması hep birlikte mutlu olmayı engellemektedir. Çalışma yaşamının tüm bileşenlerinin ortak akılla başarı üretmeleri gerekirken, sorun üreten ve çoğaltan negatif bir durum söz konusudur. Toplu iş sözleşmeleri işletmelerin ve çalışanların birlikte ele alacakları ekonomik parametreleri buluşturacakları, sektörel rekabeti ve dünyanın ekonomik gerçeklerini dikkate alarak sonuçlandıracakları bir olgu olmaktan çıkmış, ayaküstü pazarlıkların ve üç beş puanın konuşulduğu sıradanlıklara dönüşmüştür. İşletmenin ve çalışanın ortak gelecek hedefi anlayışının egemen olduğu toplu iş sözleşmesi süreçlerine hepimizin ihtiyacı olduğu ve doğru olanın bu olduğu artık görülmeli ve gereği yapılmalıdır.

ÖRGÜTLENME EKONOMİNİN DE DEMOKRASİNİN DE GÜVENCESİDİR

4-Büro iş kolunun genel hatlarıyla ne tür sorunları bulunuyor, Sendikanız bu sorunlara nasıl bir çözüm reçetesi sunuyor açıklar mısınız?

 Büro işkolunda yaşanan sorunlar çalışma hayatının sorunlarından çok ayrı değildir. 4857 sayılı İş Kanunu ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, dünyanın ve ülkemizin yaşadığı hızlı değişim süreçlerine hazır hale getirilmeli. Ayrıca yasal düzenleme kadar, tarafların endüstriyel ilişkiler kültürünü içselleştirmelerine de şiddetle ihtiyaç var. Ortak aklın, ortak geleceğin ve birlikte mutluluğun amaçlandığı yeni bakış açıları en büyük eksiğimiz. Bu anlamda üniversitelerin, sermaye ve emek örgütlerinin birlikte düşünecekleri kurumsal ilişkilerin olmaması bir diğer sorun. Bizim işkolumuz çalışan sayısı itibariyle Türkiye'nin en çok işçi çalışan işkolu olmasına, çalışanların tamamının nitelikli işgücü diyeceğimiz uzman ve kalifiye çalışanlar olmasına rağmen hem örgütlülük düzeyi hem ücret başta olmak üzere ekonomik ve sosyal hakları istenilen düzeyde değildir. Sorunun çözümü örgütlenme önündeki yasal engellerin kaldırılmasıdır. Aynı işkolunda sektörün birinde sendika olması diğerinde olmaması haksız rekabet sonucu doğurduğundan özel sektör sendikasız çalışmayı tercih ediyor. Kısmi süreli çalışma, part time çalışma ve taşeron diğer önemli bir sorun. Çalışma yaşamının başarısının sadece özel sektörün karlılığı olarak değil, ülke kalkınmasının da itici gücü olduğu düşünülürse sorumluluğumuzun ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır. Hepimizin taşın altına elimizi koymak gibi bir sorumluluğumuz var. Öz Büro İş olarak biz bu anlamda tüm partnerlerimizle kurumsal ve kesintisiz bir diyalog ve çalışma kültürünü önemsiyor, bu anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

VATAN ORTAK PAYDASINDA BULUŞMALIYIZ

5- Son olarak neler söylemek istersiniz?

Küresel kapitalizmin ülkeleri ve halkları çaresiz bırakan baskı tehdit ve dayatmaları karşısında hepimizin yapacağı şeyler var. Siyasi partilerin, bürokrasinin, sermayenin, üniversitelerin, sendikaların, hepimizin vatan ortak paydasında buluşmamız ilk yapılması gerekendir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve 82 milyonun kardeşliğine zarar verecek iç ve dış tehditlere karşı aynı duruşu, milli refleksi göstermek hepimizin borcudur. Türkiye'nin güçlü ve zengin bir ülke olması hepimizin ortak hedefi olmalı. Büyük düşünmeye, güçlerimizi birleştirmeye mecburuz. İktidara eleştiriyi vatana ihanet noktasına taşımaya kimsenin hakkı yok. Bu arada sendikalara da işçinin hakkına, hukukuna odaklanmalarını, kendi işlerini yapmalarını, vatan ve emek değerlerine zarar vermemelerini, sendikacılığı var eden gerçeklikten uzaklaşmamalarını, kendilerini bir gözden geçirmelerini, niçin var olduklarını ve ne yapmaları gerektiğini düşünmelerini salık vermek istiyorum.  Son olarak 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle kamuda kadrolu pozisyonu kazanan çalışanların ekonomik, sosyal ve idari sorunları artarak hatta katlanarak devam etmektedir. Yüz binlerce çalışan ciddi ve ağır mağduriyet ve haksızlık yaşamaktadır. 31 Ekim 2020 tarihine kadar mutlak anlamda bir çözüm için tarafların bir araya gelmeleri artık daha fazla ertelenmemelidir.

iteri’ne samimi açıklamalarda bulundu.

 
16 Bakan ve 524 Milletvekiline Mektup...
 
Arslan'dan Fas'a 15 Temmuz Teşekkürü...
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tuncay Dolu Emekçiteri'ne Konuştu...
Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Ağaç-İş sendikası Genel Başkanı Tuncay ...
Bizler Emanetçiyiz, Buranın Asıl Sahibi Emekçilerdir...
HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası ...
Bünyamin Söğüt:Sendikamız Ülkemizin En Büyük İşçi Sendikasıdır
HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası 20 No.lu işkolunda faaliyet gösteren Bünyamin ...
 
Emre Promet:Enflasyon Üzerinde Zam Alması Sevindirici
Türkiye genelinde enflasyon farkının kadroya geçen işçilere yansıtılması ...
HİZMET-İŞ;İMZAMIZ İŞÇİNİN KARARIDIR
Sendikayı temsil eden on bin üyenin hepsine ayrı ayrı teşekkürü borç bilen ...
İnanç: "Çalışan Kadınların Doğum Sonrası Şartları İyileştirilmeli"
Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Murat ...
 
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EMEKÇİ TERİ
TWITTER'DA EMEKÇİ TERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
Hüseyin Öz
ZOR ZAMANLAR, GÜÇLÜ SİYASAL LİDERLERLE AŞILIR
Mustafa Arif
KAPİTALİSTİN DİNİ, İMANI, MİLLİYETİ, MERHAMETİ OLMAZ; YA EMEKÇİNİN…
Neşe Yıldız
25 KASIM KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE ULUSLARARASI GÜNÜ’NÜN AKLA GETİRDİKLERİ
Eyüp Karaderili
SENDİKAL HAREKET, BİRLİK-BERABERLİK VE MÜCADELEDE SORUMLULUK ALMAK
Mehmet Şahin
ENDÜSTRİYEL İLİŞKİLER KURULLARI
Devlet Sert
ÇAĞDAŞ KÖLELİK: TAŞERONLUK
Yahya Osmanoğlu
”Azmin Kurduğu Acz’in Yıktığı Şehirler”e Dair...
ÇOK YORUMLANANLAR
BİLGİ BANKASI
TAŞERON İŞÇİLERİMİZİN İHTİYAÇ DUYDUĞU SORU ve CEVAPLAR ÇALIŞAN REHBERİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU KANUNLAR - Devlet Memurları Kanunu - İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu - İşsizlik Sigortası Kanunu - Kamu Görevleri Kanunu - İş Kanunu - Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu - Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu - Türkiye İş Kurumu Kanunu - Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun
Emekçi Teri
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri