GÜNDEM SİYASET EKONOMİ BİLİM-TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT MEDYA YAŞAM TÜMÜ
İşçiler Ücretli İzne Çıkarılsın...
İşçiler Ücretli İzne Çıkarılsın...
Koronavirüs Ekonomiyi Durma Noktasına Getirdi...
Koronavirüs Ekonomiyi Durma Noktasına Getirdi...
İstanbul Valiliği Önlemleri Artırdı...
İstanbul Valiliği Önlemleri Artırdı...
Vatandaşlar Koronavirüse Ne Kadar Hazırlıklı?
Vatandaşlar Koronavirüse Ne Kadar Hazırlıklı?
30 Kasım 2019 Cumartesi - 18:21

Tuncay Dolu Emekçiteri'ne Konuştu...

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Ağaç-İş sendikası Genel Başkanı Tuncay Dolu, yeni gelir vergisi düzenlemesinden, mobilya sektöründeki ara eleman sıkıntısına, Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasından mobilya sektörünün sorunlarına kadar emekciteri.com’a samimi açıklamalarda bulundu.

Tuncay Dolu Emekçiteri ne Konuştu...

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Ağaç-İş sendikası Genel Başkanı Tuncay Dolu, yeni gelir vergisi düzenlemesinden, mobilya sektöründeki ara eleman sıkıntısına, Türkiye ile ABD arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasından mobilya sektörünün sorunlarına kadar emekciteri.com’a samimi açıklamalarda bulundu.

İNTİHARLARIN SEBEPLERİNDEN BİRİ YÜKSEK VERGİ KESİNTİSİ OLABİLİR

1-TBMM’de yeni bir gelir vergisi düzenlemesi üzerinde çalışılıyor. Vergilerin arttırılması mobilya sektörü ve işçilerini nasıl etkiler anlatır mısınız?

Sosyal adaletin sağlanması açısından daha fazla kazanandan daha çok vergi alınmasına yönelik çalışmalara diyeceğimiz bir şey yoktur.  Ancak özellikle gelir vergisi düzenlemesi yapılırken çalışanların vergi dilimleriyle mağdur edilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Gelir vergisi ödeyen çalışanlar yüzde 20’lik vergi dilimine 2007 yılında yaklaşık yüzde 14 asgari ücret kazancı ile girmekte iken bugün yüzde 7 asgari ücretle girmektedir. İşveren tarafından kaynakta kesinti ile Çalışanların maaşı eline geçmeden vergi kesintisi yapılmaktadır. Dolayısıyla Hükümetlerin en kolay ve düzenli vergi kesintisi çalışanlar üzerinden olmaktadır. Bu sebeple çalışanların üzerindeki vergi yükü her geçen gün artmaktadır. Bu konuda bizim talebimiz mevcut hayat pahalılığı, ekonomik ve sosyal durumunda dikkate alınarak asgari ücret tutarı kadar gelirin vergiden muaf tutulması veya en kötü kümülatif matrahın artırılarak vergi diliminde adaletin sağlanmasıdır. Çalışanlar eylül ayından sonra bir taraftan yüksek vergi dilimine girmekte, bir taraftan çocukların okul masrafları, soğukların gelmesi nedeniyle gaz parası vs. nedeniyle bunalıma girmektedir. Son zamanlarda görülen ve ekonomik nedenlere dayanan intihar vakalarının belki de temel sebeplerinden birini yüksek vergi kesintisi oluşturmaktadır.

TALEBİMİZ VERGİLERİN TABANA VE TAVANA YAYILARAK ADALETLİ DAĞILTILMASI

Öz Ağaç İş Sendikası ve üst kuruluşumuz Hak İş Konfederasyonu olarak talebimiz vergilerin tabana ve tavana yayılarak adaletli dağıldığı bir sistem olmasıdır. HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK olarak bu konuda ortak bir deklarasyona imza atarak Türkiye kamuoyuna duyurmuştur. Taleplerimizin hükümetimiz tarafından dikkate alınmasını arzu ediyoruz. İstihdamın yoğun olduğu sektörlerde devletin kamu yükünü azaltması gerekmektedir. Böylece ürün fiyatlarında indirilen vergi kadar düşüş sağlanacak, tüketim ve buna bağlı olarak da üretim artacaktır. Üretimin artması da istihdamı dolaylı olarak artıracaktır. Maalesef çalışanlardan kesilen vergi gibi mal satışı üzerinden alınan KDV gibi dolaylı vergiler de yüksektir. 2009, 2017 ve 2018’de mobilyadan alınan KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmiş ve resmi kaynaklara bakıldığında da üretim ve istihdam artmıştır.

BİR YIL İÇERİSİNDE 20 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLDU

Örneğin; 2017 yılında bunun sonucu olarak 7 bin yeni istihdam ve mobilya üretiminde yüzde 30 büyüme sağlanmıştı. İhracat da artış sağlanmaya başlanmıştı. Bugün yine mobilya sektörü büyük sorunlar ile karşı karşıya bulunmaktadır. Ocak 2019 itibariyle ekonomik sıkıntıların da etkisi ile sektörümüzde 1 yıl içinde 20 binin üzerinde istihdamda daralma meydana gelmiş yani 20 bin kişi işinden olmuştur.  Kısaca ortada bir sorun olduğu aşikardır. Geçmişe baktığımızda 2014 yılına kadar mobilya sektöründe yatırım ve büyümenin sürdüğü ve 242 bin istihdama ulaştığı görülmektedir. 2014 ten bu yana sadece 2017 de KDV indirimi olduğunda sektör büyümüş bunun dışında hep geriye gitmiştir. Daha çok kazanan daha çok vergi ödesin ancak KDV gibi dolaylı vergiler minimize edilsin, önerimiz budur.

SORUNUN KAYNAĞI MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİ’DİR

2-Ülkemizde en çok ara elaman konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Mobilya sektörü ile ilgili meslek liselerinde bölümler bulunuyor. Buna rağmen mobilya sektöründe ara elaman sıkıntısı yaşanıyor mu? Bu sorunu çözümü için neler yapılabilir genel olarak?

Ara eleman sıkıntısı bütün sektörlerde olduğu gibi mobilya sektöründe de vardır. Hatta vasıfsız eleman dahi bulunamadığı zamanlar olmaktadır. Sektörümüzde yaş ortalaması artmakta, usta çırak ilişkisi de kalktığı için orta ve uzun vadede sıkıntılar olacağı tahmin edilmektedir. Maalesef öyle bir gençlik geliyor ki içler acısı. Maalesef üretimde çalışmak, meslek sahibi olmak yerine masa başı büro elemanı olmak isteyen bir nesille karşı karşıyayız. Ara eleman yetiştiren örneğin Erciyes Üniversitesi Mobilya tasarım bölümü gibi yüksekokullar öğrenci bulamadığı için kapanmış ve kapanmaya devam etmektedir. İş garantisi olmasına rağmen meslek liseleri tercih edilmemektedir. Sorunun kaynağı Milli Eğitim sistemidir ve bir an önce düzeltilmelidir. Gençlik elden gitmeden, çalışan üreten, büyüme hedefi olan bir nesil yetiştirilmelidir.

ÖZ AĞAÇ-İŞ SENDİKASI BİR İLKİ BAŞARDI

3-Mesleki Yeterlilik Kurumu, mobilya üreticilerini ulusal meslek standartları programına alarak onlara mesleki yeterlilik belgesi verecek olması sektörde ne gibi artılar getirir?

Mobilya sektörünün en önemli sorunlarından bir tanesi belki de en önemlisi meslek tanımlarının ve meslek standartlarının olmamasıdır. Bu ise etkin ve verimli çalışmanın önündeki en önemli engellerden biridir. Mobilya sektöründe kapasite kullanım oranı yüzde 30, verimlilik ise  yüzde 50’lerde seyretmektedir. Bu ise sermaye, zaman ve emek israfı demektir ve sonradan telafisi de mümkün değildir. Bu nedenle mobilya sektöründe ulusal meslek standartlarının belirlenmesi ve çalışanlara mesleki yeterlilik belgesi büyük önem arz etmektedir. Mesleki Yeterlilik Kurumu ve TÜRKAK ile koordineli olarak Öz Ağaç İş Sendikası bu konuda büyük gayret göstermekte, asıl gayret göstermesi gereken işveren ve işveren kuruluşları ise bu konuda hiçbir katkı vermemektedir. Öz Ağaç İş Sendikası, sendikalar arasında bir ilki gerçekleştirerek Mesleki Yeterlilik Kurumu ve TÜRKAK’tan akredite Öz Ağaç İş Belgelendirme ve Sınav Merkezi ( MEYSEM ) iştirakini kurarak başta meslek standartlarını belirleme ve revizyon ile yüzlerde kişiyi eğitime tabi tutmuş, yaptığı sınavlar ile de uluslararası geçerliliği olan Mesleki Yeterlilik Belgelerini mobilya çalışanlarına vermiş ve vermeye de devam etmektedir.

ALT YAPI VE POTANSİYELİMİZ VAR YETER Kİ ABD PAZARI AÇILSIN   

4-Geçtiğimiz aylarda Türkiye ile ABD arasında 100 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması konusunda uzlaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen haftaki ABD ziyaretinde bu konu tekrar masaya yatırıldı. Uzlaşılan sektörler arasında ise mobilya da yer alıyor. Bu ticaret anlaşmasının tam manasıyla yürürlüğe girdiği Mobilya sektöründen ne gibi gelişmeler yaşanır değerlendirir misiniz?

Mobilya sektöründe ihracat üretimin ancak yüzde 10-15’i kadar olup geri kalan ürünler iç pazara satılmaktadır. İç pazarda ise son zamanlarda arz talep sıkıntısı yaşanmaktadır. Diğer sektörlerde olduğu gibi mobilya sektöründe de ihracat artırılmazsa büyük sıkıntılar yaşanacağı aşikârdır. Mobilyada 2019 yılı ihracatı 2 milyar dolar (orman ürünleri, kağıt ve diğerleri ile birlikte 4 milyar dolar) seviyesinde olacaktır. Bunu artırmak için ne yapmalıyız? ARGE ve tasarım merkezlerinin kurularak ihracat yapılacak ülkelere göre üretim yapılması gerekmektedir. Arap ülkelerine sattığımız mobilyaları Avrupa ülkeleri veya diğer ülkelerine satamayız.

Diğer taraftan ABD ile yapılan anlaşma sektör açısından umut verici bir gelişmedir. Eğer ABD’ye 5 milyar dolarlık bir mobilya ihracaatı yapabilirsek ( ki bu potansiyel vardır) hem mobilya sektörünü hem ülkemizi bir üst lige taşıyacaktır. Üretim konusunda bir sıkıntının olacağını zannetmiyorum. Çünkü o potansiyel ve alt yapımız mevcut. Yeter ki ABD pazarı açılsın.      

MARKA TANINIRLIĞI İÇİN ACİL EYLEM PLANI!

5-Son olarak Öz Ağaç İş Sendikası özel sektörde örgütlenen bir sendika. İş kolunuzun başlıca sorunları neler, sendika olarak bu sorunlara nasıl çözümler sunuyorsunuz?

Sektörün kurumsallaşma, ar-ge, kapasite kullanım oranının düşüklüğü ve verimlilik sorunu, nitelikli iş gücünün azlığı, satış-pazarlama ve kayıt dışılık ki özellikle de yabancı kayıt dışı işçi olarak sorunları sıralanabilir. Sektörü domine eden markaların ürünlerini taklit etmekten öteye geçemeyen, birbirinin bayilerini ayartmaya çalışan, yeni ürün ve yeni Pazar kaygısı olmayan bir sektörden bahsediyoruz. Diğer taraftan marka değeri olan kurumsal firmalardan ziyade orta ve küçük işletmelerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir sektör, mobilya sektörü. Bu açıdan bir takım teşviklerle kurumsal firmalar ve uluslararası tanınırlığı olan markaların oluşturulması en acil eylem planı dahilinde yapılması gereken iştir. Kamunun da desteği ile ar-ge çalışmaları ve verimliliğin artırılması ve kapasite kullanım oranlarının yükseltilmesine, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine yönelik adımlar atılmalıdır.   

 

 
HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ'ten Birlik Vurgusu...
 
Milyonlarca Vatandaş Dört Gözle Bekliyor...
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EMEKÇİ TERİ
TWITTER'DA EMEKÇİ TERİ
KÖŞE YAZARLARIMIZ
Hüseyin Öz
ZOR ZAMANLAR, GÜÇLÜ SİYASAL LİDERLERLE AŞILIR
Mustafa Arif
KAPİTALİSTİN DİNİ, İMANI, MİLLİYETİ, MERHAMETİ OLMAZ; YA EMEKÇİNİN…
Neşe Yıldız
25 KASIM KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE ULUSLARARASI GÜNÜ’NÜN AKLA GETİRDİKLERİ
Eyüp Karaderili
SENDİKAL HAREKET, BİRLİK-BERABERLİK VE MÜCADELEDE SORUMLULUK ALMAK
Mehmet Şahin
ENDÜSTRİYEL İLİŞKİLER KURULLARI
Devlet Sert
ÇAĞDAŞ KÖLELİK: TAŞERONLUK
Yahya Osmanoğlu
”Azmin Kurduğu Acz’in Yıktığı Şehirler”e Dair...
ÇOK YORUMLANANLAR
BİLGİ BANKASI
TAŞERON İŞÇİLERİMİZİN İHTİYAÇ DUYDUĞU SORU ve CEVAPLAR ÇALIŞAN REHBERİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU KANUNLAR - Devlet Memurları Kanunu - İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu - İşsizlik Sigortası Kanunu - Kamu Görevleri Kanunu - İş Kanunu - Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu - Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu - Türkiye İş Kurumu Kanunu - Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun
Emekçi Teri
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri